زیست نیوز، مازیار دانیالی - آلودگی هوا به یکی از بزرگترین تهدیدهای جهان برای آینده کره زمین مبدل شده است. این نوع از آلودگی کوتاه شدن عمر انسان و زندگی محیط زیست اطراف ما را موجب می شود. در بخشی از مناطق آسیا آلودگی هوا بسیار فراگیر بوده و حتی محصولات کشاورزی و گیاهان دیگر نیز تحت تاثیر کیفیت پایین هوا قرار گرفته اند.<?xml:namespace prefix = o />

بنابر تخمین سازمان جهانی بهداشت، آمار هفت میلیون مرگ زودرس به واسطه آلودگی هوا در سال 2012 ثبت شده که دو برابر برآوردهای پیشین بوده است. این سازمان آلودگی هوا را به عنوان جدی ترین خطر سلامت زیست محیطی جهان عنوان کرده است.

در واکنش به این قبیل اخبار، بسیاری از شهرهای جهان بررسی استفاده از فناوری های جدید و بازنگری راهبردهای قدیمی را در دستور کار خود قرار داده اند. در همین راستا، طرح های تشویق مردم به استفاده از گزینه های حمل و نقل دوستدار محیط زیست به جای استفاده از خودروها رواج بیشتری یافته اند. همچنین، وضع استانداردهای سخت گیرانه تر و اتخاذ جریمه های سنگین تر برای آلوده کنندگان بزرگ از دیگر اقدام های صورت گرفته هستند. این راهبردها گامی مثبت در مسیر درست محسوب شده اما شهرها دریافته اند به فناوری و اقدام های بیشتر و بهتر برای تغییر شرایط نیاز دارند. در ادامه برخی از این فناوری های نوآورانه را معرفی می کنیم:

بیلبوردها

دانشمندان دانشگاه مهندسی و فناوری در پرو ماموریت تبدیل هر یک از بیلبوردهای تبلیغاتی به ابزاری برای مبارزه با آلودگی هوا را آغاز کرده اند. نمونه اولیه این محصول در یکی از آلوده ترین بخش های شهر لیما نصب شده است. این بیلبورد هوای آلوده را با آب ترکیب می کند و با استفاده از اصول اساسی ترمودینامیک با انحلال آلاینده هایی از قبیل باکتری، گرد و غبار و میکروب در آب به انتشار هوای تازه اقدام می کند. به گفته طراحان، هر یک از این بیلبوردها می تواند کار یک هزار و 200 درخت را انجام داده و روزانه 100 هزار متر مربع از هوای شهرهای شلوغ را تصفیه کند.

فیلتر هوای ناسا

در برخی موارد هوای فضای داخلی ساختمان می تواند آلوده تر از هوای بیرون باشد. پس از 12 سال پژوهش های علمی دقیق، ناسا اخیرا "ایروسید" (Airocide)، یک سیستم تصفیه هوا بدون فیلتر را ارائه کرده است که می تواند بدترین آلاینده های هوای داخلی را از بین ببرد. بنابر آزمایش های صورت گرفته، ایروسید تقریبا می تواند 100 درصد ترکیبات آلی فرار (VOC) را از هوا جذب کند.

بتن جاذب دود

"لوییجی کاسار"، شیمیدان ایتالیایی، اخیرا به واسطه اختراع یک پوشش سیمانی نوآورانه که آلاینده ها را خنثی کرده و کیفیت هوا را ارتقا می دهد مورد تحسین بین المللی قرار گرفته است. آلودگی هوا افزون بر تهدید سلامت انسان موجب تغییر رنگ ساختمان ها نیز می شود. برای مقابله با این مشکل، کاسار و تیمش ترکیب سیمانی حاوی موادی به نام فوتوکاتالیست را توسعه داده اند. این فتوکاتالیست ها از نور خورشید برای تجزیه آلاینده ها به موادی کمتر مضر استفاده می کنند. این ماده جدید نه تنها بتن بلکه هوای اطراف را نیز تمیز می کند.

ساختمان ها

در آینده احتمالا با مواردی فراتر از پوشش های فتوکاتالیستی در طراحی ساختمان های تمیز کننده هوا مواجه خواهیم بود. در رقابت طراحی آسمان خراش ای ولو (eVolo) 2014 چندین نمونه مفهومی با ویژگی مبارزه با آلودگی هوا ارائه شدند که یکی از آنها "هایپر فیلتر" نام دارد. این سازه بین آسمان خراش ها در شهرهای بزرگ قرار می گیرد و دی اکسید کربن و گازهای مضر دیگر را جذب کرده و اکسیژن پاک را در اتمسفر منتشر می کند.

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی می توانند به ارتقا کیفیت هوای محیط داخلی ساختمان کمک کنند اما ابزارکی جدید که توسط لب استور (Lab Store) معرفی شده می تواند قدرت مبارزه با آلودگی گیاه شما را افزایش دهد. "آندرا ایر" به طور طبیعی هوا را تصفیه می کند. این ابزارک با استفاده از یک فن بی صدا هوا را به داخل کشیده و آن را با عبور از برگ و ریشه گیاه و سپس آب و فیلتر خاکی تصفیه کرده و به اتاق باز می گرداند. این فیلتر زنده حذف ترکیبات آلی فرار و سموم را از طریق سیستم زیرساخت فعال یک گیاه انجام داده و پاکسازی مداوم اتاق را تسریع می کند.

درخت برتر

چند سال پیش، یک شرکت پرویی به نام تیرا نوئسترا فناوری پاکسازی هوا به نام "درخت برتر" را معرفی کرد. درخت برتر هوا را مکیده، سپس عناصر سمی هوا را تحت فشار ترمودینامیکی با آب ترکیب کرده و در نهایت هوای تمیز را به بیرون پمپاژ می کند. محصولات جانبی این فرآیند شامل گل و لای و آب غیر قابل شرب می توانند به سادگی وارد شبکه فاضلاب شوند. درخت برتر روزانه حدود 200 هزار متر مربع هوا را تمیز می کند و گازهای مضر مانند دی اکسید کربن و همچنین میکروب ها و باکتری ها را از بین می برد.

هواپیماهای بدون سرنشین

در مواجه با فشار فعالان محیط زیست و شهروندان، چین اخیرا روشی غیر منتظره برای مبارزه با آلودگی هوا را به کار گرفته است: هواپیماهای بدون سرنشین که مواد شیمیایی اسپری می کنند. این مواد شیمایی موجب سقوط آلاینده های هوا به سوی زمین می شود. هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده دارای بال های چترمانند به جای بال های ثابت رایج هستند که توانایی حمل بار آنها را سه برابر کرده و به 700 کیلوگرم می رساند.

 

مشترک تصاویر و مطالب زیست محیطی شوید.اینجا را کلیک کنیدرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.