پذیرش 10 هزار دانشجوي دكتري در سال جاری

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تدوين آيين‌نامه‌اي براي افزايش ظرفيت پذيرش آزمون دكترا در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: بندهاي مختلفي در اين آيين نامه پيش بيني شده است كه جزئيات آن به زودي اعلام مي‌شود.

 

به گزارش خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر حسين نادري منش امروز در نشست مطبوعاتي كه در محل وزارت علوم برگزار شد، افزود: زمستان سال گذشته كميته‌اي در زمينه افزايش ظرفيت آزمون دكترا با حضور كارشناسان اين حوزه تشكيل شد تا بررسي شود كه چگونه مي‌توان از حداكثر ظرفيت دانشگاه‌ها با حفظ كيفيت براي افزايش جمعيت دانشجوي دكترا استفاده كرد كه در اين زمينه تصميم گيري‌هايي شده كه جزئيات آن اعلام خواهد شد.

 

وي همچنين در خصوص آزمون دكتراي امسال و عدم وجود ظرفيت در برخي رشته‌ها عليرغم برگزاري آزمون در آن رشته، گفت: اين مشكل تنها در برخي از رشته‌هايي كه برخي دانشگاه‌ها تنها مجري آن هستند ايجاد شد كه در اين زمينه دانشگاه‌ها بايد سعي كنند ظرفيت لازم را ايجاد كنند و ما نيز از آنها حمايت خواهيم كرد.

 

وي ادامه داد: البته در اين زمينه بايد عنوان كرد كه پذيرش دانشجو تحميلي نيست و تنها به خاطر احترام به ثبت‌نام كنندگان، بايد مكانيزمي طراحي شود تا دانشجو و دانشگاه هيچ كدام ضرر نكنند.

 

ظرفيت پذيرش آزمون دكتري امسال

وي همچنين در رابطه با ظرفيت پذيرش آزمون دكتري، گفت:‌ سال گذشته 8 هزار نفر در مقطع دكترا پذيرش شدند كه امسال اميدواريم با افزايش ظرفيت‌ها بتوانيم اين ظرفيت را به 10 هزار نفر افزايش دهيم.

 

نادري منش با اشاره به اهم برنامه‌هاي اين معاونت در سال جاري از آماده سازي و تهيه سند آمايش آموزش عالي، تربيت نيروي انساني بر اساس نياز دستگاه‌ها، اجراي بخشي از برنامه‌هاي بازنگري شده رشته‌هاي علوم انساني در مهر ماه، افزايش ظرفيت سازي در مقاطع تحصيلات تكميلي و غيره خبر داد.

 

افزايش ظرفيت سازي در مقاطع تحصيلات تكميلي

وي با اشاره به بازنگري و بروز رساني رشته‌هاي علوم انساني گفت: در اين زمينه 14 كارگروه در وزارت علوم شكل گرفته است و تا مهر ماه اين مجموعه‌ها بايد برنامه‌هاي كوتاه مدت خود را ارائه دهند، در واقع اميدواريم بخشي از اين بازنگري‌ها از مهرماه سال جاري اجرايي شود.

 

وي همچنين با اشاره به برنامه وزارت علوم مبني بر ظرفيت سازي در مقاطع تحصيلات تكميلي، گفت: در حال حاضر يك ميليون داوطلب در مقطع كارشناسي ارشد داريم كه از هر ده نفر تنها يك نفر پذيرش مي‌‌شود. بر اين اساس در نظر داريم بر اساس توانمندي‌ دانشگاه‌ها و فراهم كردن امكانات زير ساختي ظرفيت‌ها را افزايش دهيم.

 

وي با بيان اينكه در سال 89 ظرفيت آزمون دكترا بيش از 30 درصد افزايش يافت، گفت: همچنين تعداد ثبت نام كنندگان از 130 هزار نفر به حدود 180 نفر رسيد و در واقع ظرفيت ثبت‌نام كنندگان در سال جاري 35 درصد در مقطع دكترا افزايش يافت. همچنين سال گذشته 8 هزار نفر در مقطع دكترا پذيرش شدند كه امسال اميدواريم با افزايش ظرفيت‌ها بتوانيم اين ظرفيت را به 10 هزار نفر افزايش دهيم.

 

برنامه‌هاي هفته آموزش در دانشگاهها

وي همچنين با اشاره به هفته آموزش و شروع اين هفته از 9 ارديبهشت ماه تا 14 ارديبهشت ماه گفت: براي روزهاي اين هفته روزشماري تعيين شده است كه طي آن روز شنبه نهم ارديبهشت ماه با عنوان آموزش، فرهنگ و اخلاق حرفه‌اي، روز يكشنبه 10 ارديبهشت با عنوان «آموزش، كيفيت و چالش‌ها»، روز دوشنبه 11 ارديبهشت با عنوان «آموزش، شاگردپروري»، روز سه شنبه 12 ارديبهشت با عنوان «آموزش، اعتلا و ارتقاي جامعه و شهروندان»، روز چهارشنبه با عنوان «اموزش، بنيان پژوهش» و روز پنجشنبه نيز به عنوان «آموزش، روش، محتوا و برنامه‌ها» نامگذاري شده است.

 

تقدير از اساتيد نمونه در هفته آموزش

وي خاطر نشان كرد: همچنين از اساتيد نمونه اين حوزه نيز تقدير به عمل خواهد آمد و يك همايش يك روزه نيز به مناسبت هفته آموزش در دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالي برگزار خواهد شد.

 

وي همچنين با اشاره به سياست‌ گذاري مقام معظم رهبري با عنوان «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» گفت: اين سال از ديدگاه وزارت علوم ويژه است و در اين زمينه بايد تربيت نيروي انساني كيفي و بحث كيفي سازي ارتقا يابد، در اين راستا كارگروه‌هايي شكل گرفته‌اند و باتوجه به نقش جدي آموزش عالي از بخشهاي ديگر نيز انتظار مي‌رود كه با وزارت علوم و دانشگاه‌هاي ما در ارتباط باشند.

 

معاون آموزشي وزارت علوم با بيان اينكه تا سال 1404 بايد پوشش آموزش عالي در بين جوانان 18 تا 24 سال، 30 درصد افزايش يابد گفت: در اين زمينه 3،5 درصد بايد سهم مقطع دكترا باشد.

 

وي همچنين با اشاره به بحث نظارت و ارزيابي كه از سوي وزارت علوم صورت مي‌گيرد گفت: در سال 84، 40 نظارت در سال 87، بيش از 200 نظارت و طي دو سال گذشته نيز حدود 600 مورد بازديد و نظارت از سوي وزارت علوم از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي انجام گرفته است.

 

وي با بيان اينكه همچنين در سال گذشته مجوز جذب بيش از 2 هزار عضو هيات علمي ارائه شد، اظهار كرد كه بيش از اظهار عضو هيات علمي از اين ميزان جذب دانشگاه پيام نور شدند.

 

وي افزود: سالانه بيش از يك ميليون متر مربع فضاي آموزشي در كشور ساخته مي‌شود كه بخش عمده‌اي از اين فضاها مربوط به مجموعه‌هاي غير دولتي است.

 

معاون آموزشي وزارت علوم همچنين در خصوص درخواست مبني بر ايجاد برخي رشته‌هاي مهارتي در دانشگاه‌ها گفت: بر اين اساس دانشگاه علمي كاربردي بر حسب نياز نيروهايي را براي بازار كار تربيت مي‌كند كه موضوعات اين رشته‌ها تخصصي و 60 تا 70 درصد دوره بايد مهارتي باشد و در واقع اين رشته‌ها يك شاخه مهارتي جداگانه مي‌باشد./پرتال دانشگاهیرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.