ادعای منابع اطلاعاتی غرب درباره پیشنهاد هسته‌ای روحانی

رئیس جمهور در آخرین روزهای شهریور ماه برای شرکت در نشست مجمع عمومی و چند سخنرانی مهم به نیویورک خواهد رفت. روزنامه آلمانی اشپیگل به نقل از منابع اطلاعاتی غربی از نکته اصلی در پیشنهاد هسته‌ای روحانی به غرب خبر داده است.

اشپیگل به نقل از منابع اطلاعاتی غربی مدعی شده است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای تعطیلی مجتمع هسته‌ای فردو آماده می‌شود.

به گزارش «تابناک»، اشپیگل مدعی شده است که متخصصان ایرانی در فردو با استفاده از 696 سانتریفیوژ در حال غنی‌سازی اورانیوم تا سطح بیست درصد هستند و فردو یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های برنامه هسته‌ای ایران است. تاسیسات فردو در عمق 70 متری زمین قرار دارد و حتی قویترین بمب‌های سنگرشکن آمریکایی نیز به سختی قادر است فعالیت آن را متوقف کند.

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

در حالی که مطرح کردن بعضی احتمالات پیش از شروع هر دور از مذاکرات ایران و غرب و خبرسازی درباره آن از جمله برنامه‌های رسانه‌ای غرب برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات و فشار بر طرف ایرانی بوده است، اشپیگل مدعی شده است که روحانی در ازای توقف فعالیت فردو و پذیرش نظارت بین‌المللی بر خارج کردن سانتریفیوژهای نصب شده در آن، خواستار لغو تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران، برداشتن ممنوعیت‌های مربوط به صادرات نفت ایران و نیز توانایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای انجام داد و ستدهای بین‌المللی خواهد شد.

بنا به ادعای اشپیگل به نقل از منابع اطلاعاتی غربی، روحانی آماده می‌شود تا جزئیات پیشنهاد خود را احتمالا در اواخر ماه میلادی جاری در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کند. جواد ظریف وزیر خارجه ایران یک‌شنبه هفته آینده با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک دیدار خواهد کرد و کلیات پیشنهاد ایران را با وی مطرح خواهد کرد.

اشپیگل مدعی شده است که اگر روحانی آماده باشد چنین عقب‌نشینی گسترده‌ای انجام دهد، فرایند مذاکره دوجانبه‌ای آغاز خواهد شد که حتی ممکن است به برقراری روابط دوجانبه بین تهران و واشنگتن بینجامد.

رسانه آلمانی سپس این سوال را مطرح کرده است که حتی اگر چنین توافقی بین دو طرف صورت پذیرد ابهاماتی در مورد آن وجود دارد. از جمله این که چه کسی بر جمع‌آوری سانتریفیوژها نظارت خواهد کرد و این که چه تصمیمی در مورد 185 کیلوگرم اورانیوم بیست درصد ایران گرفته می‌شود. سرنوشت راکتور آب سنگین اراک نیز موضوع چالش برانگیز دیگری است.

اشپیگل در پایان با چیدن چنین سناریویی که ممکن است بی‌اساس هم باشد، مدعی شده است که دوست و دشمن قبول دارند که ایرانی‌ها استاد حرکات تاکتیکی هستند.

توقف فعالیت در فردو و تصمیم‌گیری در مورد اورانیوم غنی‌سازی شده تا سطح بیست درصد در کنار بعضی گزینه‌های دیگر از جمله موضوعاتی بوده است که پیش از این در رسانه‌ها و به هنگام مذاکرات ایران و 5+1 و از جمله در مذاکرات آلماتی به آن اشاره می‌شد./تابناک

 

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.