شورای نگهبان: حذف رئیس جمهور از هیئت امنای بانک مرکزی ایرادی ندارد

 

سخنگوی شورای نگهبان درباره ایراد این نهاد به مصوبه مجلس در خصوص بانک مرکزی که در چارچوب قانون برنامه پنجم توسعه انجام شده بود گفت: شورای نگهبان به عضویت افرادی غیر از قوای سه گانه ایراد گرفته و با خروج نام آنها از ترکیب هیئت امنای بانک مرکزی این ایراد قابل رفع است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز شنبه با خبرنگاران در رابطه با بررسی شورای نگهبان از برنامه پنجم و در زمینه مصوبه مجلس برای بانک مرکزی و تغییر هیئت امنای این بانک گفت: از آنجایی که بانک مرکزی جزء امور حاکمیتی کشور به شمار می رود عضویت افرادی غیر از قوای سه گانه مغایر با اصل 44 قانون اساسی است از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

همچنین در رابطه با ماده 80 قانون برنامه پنجم توسعه که مربوط به همین موضوع است، اضافه کرد: شورای نگهبان اصلا نسبت به حذف نام فردی از هیئت امنای بانک مرکزی ایرادی را به صورت رسمی اعلام نکرده است و ایراد این شورا متوجه ترکیب هیئت امنا است که افرادی غیر از قوای سه گانه در آن گنجانده شده است.

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که آیا با حذف نام افراد غیر از قوای سه گانه از این ترکیب امکان رفع اشکال وجود دارد گفت: حتما ایراد رفع خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درباره تایید صلاحیت برخی از افرادی که در فتنه سال گذشته حضور داشته اند گفت: تا زمانی که افراد برای حضوردر انتخابات ثبت نام نکنند اظهار نظر نخواهیم کرد ولی اظهارات و اقدامات افراد طی این مدت در هنگام بررسی صلاحیت ها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص نامه ارجاعی مقام معظم رهبری برای تفسیرموارد اختلافی میان مجلس و دولت گفت: من در آن جلسه با خبرنگاران اظهار نظر نکردم بلکه تنها گزارشی را که نامه آن توسط آیت الله جنتی با توجه به جلسات کارگروه مد نظر تنظیم شده بود ارائه کردم.

وی با بیان اینکه هر کسی می تواند در رابطه با این نامه اظهار نظر کند اضافه کرد: ولی فکر می کنم دوستان مجلس، کمی در واکنش به این نامه عجله کردند چون آنچه که اعلام کردیم هرگز نگفتیم این نظر مجلس است و در واقع این جمع بندی از نظرات کارگروه متشکل از برخی نمایندگان مجلس، نمایندگانی از دولت، شورای نگهبان و برخی کارشناسان بود.

کدخدایی در ادامه با انتقاد از ارسال دیرهنگام نامه نمایندگان برای این امر گفت: از روز 5/7/89 که جلسه ما در آن کارگروه به اتمام رسید تا روز 20/8/89 که حدود 45 روز ما بین آنها فاصله بود از نمایندگان به طور مکرر پیگیری می شد که اظهار نظر رسمیشان را برای تنظیم آن گزارش دریافت کنیم ولیکن تا روزی که آن گزارش قرائت شد نامه ای از سوی مجلس به دست ما نرسید و پس از قرائت آن گزارش بود که تازه آن نامه نمایندگان به دست ما رسید.

وی افزود: با این وجود ما گزارش مذکور را به همراه نامه نمایندگان خدمت مقام معظم رهبری ارسال کرده ایم و ایشان با توجه به همان نامه در رابطه با گزارش ما اعلام نظر خواهد کرد.

گفتنی است نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه پنجم، رئیس جمهور را از عضویت در مجمع عمومی بانک مرکزی خارج کردند که این اقدام انتقاد رئیس جمهور را به دنبال داشت...../تحلیل:عصرایرانرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.