اخبار,اخبار اجتماعی ,تسهیلات خرید خدمت

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، در پاسخ به این سوال که «آیا مهلت اعلام شده قابل تمدید است؟»، هدف تلویحی ارائه تسهیلات خرید خدمت به سربازان غائب را کسب درآمد مالی خواند و گفت: در رقم بودجه برای جریمه ریالی مشمولان غایب پیش‌بینی درآمد سه هزار میلیارد تومانی شده بود. بنابراین در حال حاضر ما منتظر هستیم تا...

با رونمایی از لایحه بودجه سال 94 در آخرین روزهای سال گذشته، خبری برملا شد که ظاهرا مدت ها پیشتر برای تحققش تصمیم گرفته شده بود؛ طرح فروش خدمت نظام وظیفه به سربازان غائب! خبری که با اعلامش در آن زمان به نظر می‌رسید که مسئولان نظام وظیفه، دولت مردان و نمایندگان مجلس به یک همفکری مثال زدنی‌ رسیده‌اند، حال آنکه این گونه نبود!

به گزارش «تابناک»، هرچه خبر فروش خدمت نظام وظیفه به سرباز فراری ها همه جامعه را شوک زده کرد و به رغم همدلی مسئولان در اتخاذ این تصمیم، انتقادات فراوانی را موجب شد، در ادامه اخباری در حاشیه این تصمیم اعلام شد که واکنش های شکل گرفته به آن نشان از تشتت شدید مسئولان در تصمیم گیری در این باره دارد.

ماجرا از این قرار بود که یکی دو هفته پیش یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برداشته شدن شرط داشتن کارت پایان خدمت سربازی برای دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی خبر داد تا این گونه برداشت شود که گره های ناشی از سربازی در زندگی بسیاری افراد بالاخره دیده شده و قرار است رفع شوند.

این اتفاق به چند جهت قابل توجه و خوب ارزیابی می‌شد، چراکه هم نشان از درک مشکلات جوانان توسط مسئولان داشت، هم حل و رفع مشکلات رانندگی و تاثیر پشت فرمان نشستن افرادی که به دلیل محرومیت جانبی نرفتن به سربازی، قادر به گرفتن مجوز رانندگی بودند در آن دیده شده بود، هم محرومیت این دست رانندگان و خانواده هایشان و افرادی که ممکن است توسط این دست رانندگان آسیب ببیند و جان ببازند از خدمات بیمه‌ای به کمک آن رفع شدنی می‌نمود و... .

اما هرچه این هماهنگی مسئولان با یکدیگر در حل مشکلات مثال زدنی به نظر می‌رسید و به عنوان نمونه‌ای خاص در تاریخ قانون گذاری در کشورمان تجلی می‌یافت، روز گذشته سردار کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در واکنشی دیرهنگام آنچنان پنبه این تغییر وعده داده شده را زد که به نظر می‌بایست فکر برداشتن شرط پایان خدمت از شروط الزامی دریافت گواهینامه برا آقایان را برای همیشه از ذهنمان پاک کنیم چراکه سردار کمالی گفته: «چنین طرحی نه تنها مطرح نیست بلکه بیان آن نیز مورد هماهنگی نبوده و کار کارشناسی شده‌ای نیست و بنا نداریم به مشمولان غایب تسهیلات جدیدی ارائه دهیم.»

کمالی در ادامه با اشاره به ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی افزوده: «مشمولانی که مرتکب غیبت شوند، دارای یکسری محدودیت اجتماعی نظیر ممنوعیت دریافت گواهینامه، ممنوعیت دریافت وام و هرگونه مستمری، ممنوعیت دریافت پروانه کسب، ممنوعیت خروج از کشور و استخدام در شرکت‌ها و مراکز دولتی و خصوصی، ممنوعیت ادامه تحصیل و... هستند و این شرایط هیچ تغییری نکرده و تغییری نیز نخواهد کرد. البته برای مشمولان غایب یکسری تسهیلات پیش‌بینی شده که مهم‌ترین آن همین طرح جریمه ریالی سربازی است.»

این سخنان از این رو جالب توجه است که می‌بینیم شخص جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، طرح فروش خدمت به سربازان غائب را ارائه تسهیلاتی به این افراد می‌خواند و معتقد است که برداشته شدن شرط پایان خدمت برای گواهینامه، تسهیلات دیگری خواهد بود که درباره آن صحبت نشده است. با این حساب می‌توان از مسئولان پرسید که چگونه فروش تسهیلاتی مانند فروش خدمت به این افراد را به تصویب می‌رسانند ولی تهسیلاتی که فواید به مراتب بیشتری برای جامعه به همراه خواهد آورد را نه؟ آیا این یک بام و دو هوا نگاه کردن به مشکلات سربازان غائب ریشه در چیزی غیر از مادیات دارد؟

شائبه هماهنگ شدن مسئولان در طرح فروش خدمت سربازی به مشمولان غائب به دلایل مالی زمانی قوت می‌گیرد که سخنان این مقام مسئول درباره مدت زمان اعتبار فروش خدمت به این سرباز فراری ها را هم بخوانیم: «فرصت ویژه‌ای برای مشمولان غایب فراهم شده که اگر به هر دلیل یا واجد شرایط پرداخت جریمه ریالی نیستند یا امکان پرداخت آن را ندارند تا پایان شهریورماه امسال فرصت دارند تا در صورتی که صاحب فرزند هستند به ازای هر فرزند سه ماه و در مجموع به مدت یک سال کسر خدمت دریافت کنند؛ این شرایط تا پایان شهریورماه برای این دسته از مشمولان غایب در نظر گرفته شده اما پس از آن تمدید نخواهد شد.»

وی در ادامه از تشدید برخورد با مشمولان غایب از اواسط امسال خبر داد و گفت: «برنامه‌ریزی در این خصوص در حال انجام است و با مراکزی مانند بانک‌ها، موسسات آموزشی و دیگر مراکز در حال رایزنی هستیم که به زودی این طرح نیز اجرا خواهد شد. در زمان تشدید برخورد، چنانچه هر یک از شرکت‌ها اقدام به استفاده از مشمولان غایب به عنوان نیروی کار خود کنند برای بار اول به ازای هزینه یک سرباز و برای بار دوم و بیشتر از آن برای هر مشمول غایبی که به کار گرفته‌اند به ازای هزینه سالانه هر سرباز ملزم به جریمه خواهند شد.»

در ادامه، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، در پاسخ به این سوال که «آیا مهلت اعلام شده قابل تمدید است؟»، هدف تلویحی ارائه تسهیلات خرید خدمت به سربازان غائب را کسب درآمد مالی خواند و گفت: «در رقم بودجه برای جریمه ریالی مشمولان غایب پیش‌بینی درآمد سه هزار میلیارد تومانی شده بود. بنابراین در حال حاضر ما منتظر هستیم تا به درخواست 288 هزار نفری که ثبت‌نام کرده‌اند به طور کامل رسیدگی شود و پس از آن درخصوص اینکه آیا این طرح برای بار دوم تمدید خواهد شد یا خیر؟، تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی کنیم.»

اینجاست که شائبه های مالی بودن ارائه این تسهیلات پر رنگ تر می‌شود و درخواهیم یافت که چرا پس از آن هماهنگی کم نظیر میان دولت مردان، مسئولان نظام وظیفه و مجلسی ها در تصویب طرح فروش خدمت به قانون شکنان خدمت وظیفه عمومی، تا پای مسائل دیگر به ماجرا باز شد و رفع یکی از مشکلاتی که خیلی ها (مثل مسئولان زندان ها، دستگاه قضا و ستاد دیه، صنعت بیمه و مردمانی که در جاده ها و خیابان در معرض برخورد با خودروهایی هستند که سرباز فراری ها رانندگی آنها را عهده دار هستند و...) با آن دست به گریبانند، وسط می‌آید، چنین واکنش های تندی رخ می‌دهد!

اخبار اجتماعی - تابناک

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.