تعداد بازديد: ۲۵۸ 736874-576179.jpgرئيس اداره ايدز وزارت بهداشت گفت: انگ و تبعيض عليه بيماران مبتلا به ايدز مهمترين مانع كنترل اين بيماري است و بر اساس بخشنامه معاون رئيس جمهوري در سال 81 هيچ كارفرمايي در كشور حق اخراج اين بيماران را ندارد.

عباس صداقت در گفت‌و‌گو با فارس افزود: اساس اجراي موفق برنامه‌هاي كنترل ايدز در همه كشورها اين است كه انگ و تبعيض در قبال افراد مبتلا به ويروس ايدز وجود نداشته باشد و با اين افراد بايد مانند همه شهروندان عادي كه ممكن است بيمار باشند برخورد شود، نه افراد مجرم و خطرناك.

وي گفت: متاسفانه باورهاي غلط، انگ و تبعيض عليه اين بيماران در بسياري از كشورها و از جمله ايران وجود دارد، بسياري از مردم تصور مي كنند همه اين بيماران انسان‌هايي مجرم هستند در حالي كه اكثر اين بيماران در زماني كه به ويروس اين بيماري گرفتار شدند، از روش انتقال اين بيماري آگاه نبودند و اگر مي‌دانستند قطعاً امروز بيمار نمي‌شدند و اين ضعف اطلاع رساني در جامعه است كه موجب ابتلاي آنان به HIV شده است.

وي افزود: در بسياري از كشورهاي پيشرفته توانسته‌اند، با اطلاع رساني مناسب و مستمر انگ و تبعيض عليه بيماران مبتلا به ايدز را از بين ببرند و همين امر عامل موفقيت آنها در كنترل اين بيماري است، افراد مبتلا به اين ويروس بايد اعتماد به نفس كافي را براي حضور در جامعه و كار و فعاليت داشته باشند و مردم نيز بايد بدانند كه اين بيماري از طريق مراودات روزمره مانند همنشيني در اتوبوس، تاكسي، حمام عمومي، استخر، دست دادن، روبوسي كردن و حتي نيش حشرات منتقل نمي‌شود.

وي گفت: راه‌هاي انتقال اين بيماري مشخص است و شامل رابطه جنسي غير ايمن، استفاده از سرنگ مشترك، استفاده از فرآورده‌هاي خوني آلوده و از مادر به جنين است، بنابراين عموم مردم كشور تنها با رعايت 2 نكته بهداشتي يعني استفاده نكردن از سرنگ مشترك و برقرار نكردن رابطه جنسي بدون كاندوم‌هاي ايمن هرگز به اين بيماري مبتلا نمي‌شوند به خصوص اينكه ضريب ايمني فرآورده‌هاي خوني در كشور ما نيز بسيار بالاست و امكان ابتلا از اين طريق نيز در حد صفر است.

صداقت اضافه كرد:‌ خوشبختانه از حدود 3 سال پيش اطلاع رساني در مورد بيماري ايدز و روش‌هاي انتقال آن از سوي رسانه‌ها در كشورما بهتر شده است و همين امر از بار رواني انگ اين بيماري كاسته است اما هنوز انگ و تبعيض عليه اين بيماران وجود دارد و بايد براي تغيير باورهاي غلط در كشور يك كار مستمر براي رساندن اطلاعات درست در مورد اين بيماري از سوي رسانه‌ها انجام شود همان طور كه در مورد استفاده از كمربند ايمني در خودروها انجام شد و تا حدي موفق بود.

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت گفت: وجود قوانين مناسب در كشور نيز ضرورت ديگري است كه براي انگ زدايي و رفع تبعيض عليه بيماران مبتلا به ويروس ايدز در هر كشوري بايد باشد، خوشبتختانه از اين نظر قوانين نسبتاً خوبي داريم كه بايد بيشتر اطلاع رساني شوند.

وي افزود: يكي از اين مقررات بخشنامه معاون اول رئيس جمهوري در سال 81 است كه بر اساس آن هيچ كارفرمايي در كشور حق اخراج كاركنان خود را به علت ابتلا به ويروس ايدز ندارد، قوه قضائيه نيز دو بخشنامه‌ در اين باره دارد يكي عدم ممانعت از توزيع سرنگ يكبار مصرف و كاندوم بر اساس برنامه كاهش آسيب و ديگري ممنوعيت جداكردن مجرمان مبتلا به ويروس ايدز در زندان‌هاست.

وي ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش نيز طي بخشنامه‌اي به همه مدارس ابلاغ كرده است كه ثبت نام دانش آموزان مبتلا به ويروس ايدز اجباري است و هيچ مدرسه‌اي حق ثبت نام نكردن اين افراد را ندارد، همچنين بر اساس مقرارت موجود انجام آزمايش ايدز قبل از صدور رواديد مهاجرت نيز ممنوع است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.