تاريخ : | | نویسنده : shoraye5

سرمایه: با اجرایی شدن طرح کاهش ارزش دلار به میزان 700 تومان، بازار طلای داخل شاهد کاهش قیمت خواهد بود.دولت نهم با اصرار بر درستی طرح کاهش ارزش دلار، خواهان اجرایی شدن این طرح از پایان تابستان یا آغاز پاییز سال جاری است.

با آنکه این طرح به زعم کارشناسان اقتصادی منجر به آسیب های فراوانی به اقتصاد از جمله افزایش نرخ تورم، رشد کالاهای وارداتی، کاهش صادرات و از بین رفتن توان تولید داخل می شود اما دولت همچنان بر اجرایی شدن آن اصرار دارد.به غیر از عمده ترین تاثیرات منفی کاهش ارزش دلار بر اقتصاد ایران، قیمت طلا در داخل نیز با کاهش مواجه خواهد شد و هرقدر که ارزش دلار با کاهش بیشتری مواجه شود به همان میزان بهای طلا را نیز در داخل با کاهش روبه رو خواهد کرد.

شاهین شایان آرانی از جمله کارشناسانی است که می گوید: «نرخ روزانه برابری دلار در مقابل ریال، تعیین کننده ارزش طلا در بازار در هر روز است. بنابراین اگر ارزش دلار کاهش یابد منجر به کاهش ارزش طلا می شود. این در حالی است که به طور طبیعی، ارزش این فلز گرانبها باید براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود.» این کارشناس اقتصادی اینچنین ادامه می دهد :«کاهش ارزش دلار و طلا اگر مبتنی بر واقعیت های بازار باشد اشکالی ایجاد نمی کند اما اگر دولت بخواهد به صورت دستوری قیمت دلار را کاهش دهد، می توان چنین پیش بینی کرد و نتیجه گرفت که قیمت طلا نیز به صورت دستوری کاهش خواهد یافت.» کاهش بهای طلا منجر به افزایش تقاضا می شود به گفته شایان آرانی کاهش ارزش دلار اگر مبتنی بر مهم ترین عامل تعیین کننده بازار یعنی عرضه و تقاضا باشد کاهش ناگهانی ارزش طلا را به دنبال خواهد داشت. همین امر منجر به افزایش تقاضای کاذب و هجوم مشتریان به بازارهای سکه و طلا خواهد شد و در ادامه شاهد افزایش بهای طلا خواهیم بود. وی هدف فعالان بازار از خرید سکه و طلا در این شرایط را دستیابی به سود عنوان می کند: «متقاضیان به محض اطلاع از آغاز روند کاهش بهای طلا برای به دست آوردن سود، اقدام به خرید ارزان قیمت طلا در داخل و فروش آن در بازارهای خارج از کشور می کنند که غالباً موجب دستیابی برخی به چنین رانت های بزرگی می شود.» - عوامل بین المللی عمده ترین دلیل افزایش طلا عمده ترین دلیل موثر بر قیمت طلا در داخل کشور که از سوی کارشناسان با اتفاق نظر همراه است افزایش یا کاهش بهای جهانی طلا در بازارهای بین المللی نظیر بورس های فلزات گرانبهای نیویورک، لندن و توکیو است. شایان آرانی همچنین از عامل دیگری سخن می گوید که بازار طلا را در ایران دچار نوسان می کند: «بازار عرضه و تقاضا در ایران پویاست و این امر نشان دهنده وجود تقاضای همیشگی و بالقوه برای سکه و طلاست. علاوه بر این تقاضای مستمر و با ثبات ، تقاضای مقطعی نیز وجود دارد که در روزهایی چون اعیاد و جشن ها، اتفاق می افتد که طبعاً بر افزایش حجم خرید و فروش سکه و طلا موثر است.»

بهروز هادی زنوز از دیگر کارشناسانی است که معتقد است کاهش ارزش دلار منجر به ارزان تر شدن بهای طلا در داخل می شود. او می افزاید: بهای داخل طلا. به جز تغییرات ارز در بازار از عوامل دیگری مانند نوسانات بهای جهانی نفت، نرخ تورم داخلی و ریسک سیاسی کشور هم تاثیر می گیرد.به عبارت دیگر همه این چهار عامل بر بهای طلا موثرند و تنها با تغییر یکی از آنها نمی توان پیش بینی کرد سرنوشت قیمت طلا در بازار ایران چه خواهد شد. اما به گفته همین کارشناس با فرض اینکه بهای نفت در همین سطح باقی بماند تورم داخلی همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد و اگر ریسک سیاسی کشور نیز با ثبات همراه شود، برخلاف تصور همگان، بهای طلا و سکه در ایران در پی کاهش ارزش دلار، افزایش خواهد یارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.