فارس: رئيس جمهور گفت: آقاي مظاهري زحمات فراواني كشيد و در طول اين مدت 6 بار و شايد بيشتر،‌ چند بار بصورت حضوري و چند بار بصورت مكتوب استعفا داده بودند كه بالاخره پذيرفتم.   
 
محمود احمدي نژاد رئيس جمهور صبح امروز در آئين توديع و معارفه رئيس كل بانك مركزي كه در ساختمان اين بانك برگزار شد، اظهار داشت: وظيفه بانك مركزي ترجمه نسخه‌هاي ديگران نيست، مي‌بينيد كه آمريكا كه قله سرمايه‌داري محسوب مي‌شود الان به بن‌بست مطلق رسيده است و ما نمي‌خواهيم به آنجا برسيم.

وي افزود:‌ متخصصان ما اين توانايي را دارند كه طراحي متناسب خودمان را داشته باشند و البته از تجربيات ديگران هم استفاده كنند،‌ مهم ترجمه حرف‌هاي خوب در عمل است و اين هنر مديريت انقلابي و كار كارشناسي است.

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه پول بايد از انحصار بيرون بيايد، گفت: در همين يك سال اخير كه ظاهرا بانك‌ها تسهيلات كمتري دادند، عملا پول‌هاي درشت‌تري داده شد و معوقه‌ها هم افزايش پيدا كرد.

احمدي نژاد با بيان اينكه بعضي‌ها معتقدند كه ما نمي‌توانيم اين كار را انجام دهيم، گفت: من چنين اعتقادي ندارم و معتقدم متخصصين بانكي ما توانايي اين را دارند كه الگوي توسعه ايراني اسلامي را در اقتصاد اجرا كنند.
 
رئيس جمهور خطاب به مسوولان پولي و مديران بانكي گفت:‌ دنبال فرمول‌هاي پيچيده نگرديد، وقتي منابع برود و ديگر برگشت نداشته باشد علاوه بر آنكه ضد عدالت است، مسئولان امر هم براي آن فحش مي‌خورند، وقتي اموال غيرمنقول بانك‌ها مدام افزايش يابد و منابع درست هدايت نشود، اين به معناي كاهش منابع و كاهش رشد اقتصادي است. در همين يك سال اخير كه ظاهرا بانك‌ها تسهيلات كمتري دادند عملا پول‌هاي درشت‌تري داده شد و معوقه‌ها هم افزايش پيدا كرد.

رئيس جمهور بدترين وضعيت را سياست‌زده شدن سيستم بانكي دانست و گفت: آقاي مظاهري زحمات فراواني كشيد و در طول اين مدت 6 بار و شايد بيشتر،‌ چند بار بصورت حضوري و چند بار بصورت مكتوب استعفا داده بودند كه بالاخره پذيرفتم.

وي مظاهري را فردي خدوم توصيف كرد و افزود: آقاي بهمني هم فردي شناخته شده است كه كار خود را از پائين‌ترين سطوح بانكي آغاز كرده و تمام اين سيستم را مي‌شناسد.

احمدي نژاد با تاكيد مجدد بر لزوم طراحي مدل‌هاي بومي در اقتصاد گفت: حرف‌هاي روزنامه‌ها و اظهارنظرهاي اين و آن، بازار را تحت تاثير قرار نمي‌دهد بلكه واقعيت‌هاي پولي و مالي منجر به اين مسئله مي‌شود. از جمله اين واقعيت‌ها اين است كه مردم مي‌بينند بعضي از افراد به راحتي وام‌هاي ده‌ها ميلياردي دريافت مي‌كنند و از آن طرف يك فرد يا تعدادي از افراد براي راه‌ انداختن يك بنگاه كوچك توليدي و دريافت وام ناچيز با مشكلات متعدد مواجه مي‌شوند.

احمدي نژاد ادامه داد: كشور آزاد است و مديران هم اظهارنظر مي‌كنند و در جلسات كارشناسي هم ساعت‌ها بحث مي‌شود اما اينها آدرس غلط به مردم نمي‌دهند بلكه اين عملكردها آدرس غلط مي‌‌دهد.

رئيس جمهور اصل 44 را تئوري اقتصاد اسلامي دانست و خواستار اجراي مدل‌هاي توسعه بر اساس آن شد و گفت: بنده حتي به روساي جمهور كشورهاي بزرگ هشدار داده بودم كه وضعيت اقتصادي جهان و سرمايه‌داري در حال حركت به سمت دره است چون بر اساس بي‌عدالتي شكل گرفته؛ اين يك دروغ بزرگ است كه مي‌گفتند همه چيز را رها كنيم، خود بازار آزاد، بازار را تنظيم مي‌كند،‌ اين به نفع دزدها و متخلفين است، همان‌هايي كه دم از بازار آزاد مي‌زدند امروز دولتشان 700 ميليارد دلار مي‌خرد تا در بازار دخالت كند كه البته باز هم اميدي ندارد.

رئيس جمهور با تاكيد بر لزوم وارد شدن ادبيات اسلامي به اقتصاد كشورمان گفت: كار حرام، حرام است، نمي‌شود كه با يكي دو فرمول كار حرام را حلال كرد، در نظام سرمايه‌گذاري همه چيز را توصيف اقتصادي كردند و چيزي به نام حلال و حرام نشناختند.

احمدي نژاد در ادامه سخنانش با اشاره به لزوم خارج شدن پول از انحصار اظهار داشت: با هنر بانك مركزي پول بايد از انحصار بيرون بيايد، مي‌گفتند با تاسيس بانك‌هاي خصوصي اين انحصار شكسته شده درحالي كه با بانك‌هاي خصوصي هم پول بدتر در انحصار رفته است؛ بايد اجازه بدهيم كه هركسي مي‌خواهد، مؤسسه مالي درست كند و البته ضوابط هم بايد رعايت شود؛ الان روابط به گونه‌اي است كه فقط عده خاصي مي‌توانند بنگاه پولي بزنند و فقط عده خاصي هم از آن استفاده مي‌كنند در حالي كه پول مردم را بايد در اختيار خود مي‌گذاشت.

احمدي نژاد با بيان اينكه سوء استفاده‌گرها آدرس غلط مي‌دهند اما مديران پولي و بانكي بايد كار را كنترل و هدايت كنند، اظهار داشت: معوقه‌ها بايد به بانك‌ها برگردد و براي اين كار بايد از خود دولتي‌ها شروع كنيد؛ از همان كساني شروع كنيد كه پول‌ها را بردند و نياوردند، از گردن‌ كلفت‌ها شروع كنيد. من نمي‌دانم شما مديران بانك‌ها از چه چيز مي‌ترسيد، همه بايد پول‌ها را برگردانند هر كسي تحت هر نامي حتي نام‌هاي مقدس؛ خودتان مي‌دانيد كه چقدر پول داده‌ايد و طرف با زد و بند آنرا بعنوان نمونه وارد بازار مسكن كرد، اگر كار را رها كنيد بعضي‌ها حتي تا تيرآهن‌هاي اين بانك مركزي را هم مي‌كنند و مي‌برند؛ من از شما انتظار كار پيچيده ندارم اما وقتي پول مي‌دهيد پس بگيريد.

رئيس جمهور با تاكيد بر لزوم عميق و متقم بودن گزارش‌ها و تحليل‌هاي بانك مركزي گفت: گزارشي‌ كه با چند سند نقض بشود اعتبار را از بين مي‌برد، اظهارنظرها بايد بسيار دقيق و بانك مركزي بايد چراغ راهنماي فعالين اقتصادي و مردم باشد.

وي با بيان اينكه سيستم بانكي بايد تهديدهاي نظام سلطه را به فرصت تبديل كند، گفت: تحريم بهترين فرصت است كه نظام مالي را از سلطه سيستم اختاپوسي سرمايه‌داري جهاني نجات دهيم، ما خودمان را از سلطه سياسي نجات داديم اما در برابر سلطه اقتصادي نمي‌شود كه بنشينيم تا آنها فشار بياورند و ما هم فشار را به داخل منتقل كنيم؛‌ دهها رئيس دولت اعلام آمادگي كرده‌اند كه ما در اين زمينه شبكه جديدي طراحي كنيم و آنها هم به ما خواهند پيوست و در اين صورت مي‌توانيم نه تنها خودمان بلكه دنيا را هم نجات دهيم، ما مي‌توانيم سيستم بانكي و پولي عادلانه را طراحي كنيم.

احمدي نژاد تاكيد كرد: ما بايد ذهن‌ها را باز كنيم‌، مردم ما گناهي نكردند كه در دعواهاي زرگري و سوري بعضي از دستگاه‌ها اسير شوند،‌ مسئولان بايد به جاي گارد گرفتن در مقابل انتقاد، اگر آن انتقاد را وارد مي‌دانند خودشان را اصلاح كنند.

رئيس جمهور با اشاره به سفرهاي استاني و نياز واقعي مردم در استان‌ها و نقاط محروم گفت:‌ اگر چه مديران برخي از بانك‌ها در سفرهاي استاني حضور مي‌يابند اما اي كاش مديران و كارشناسان بانكي در روستاها و استان‌ها حضور مي‌يافتند و از خود مردم حرف‌ها را مي‌شنيدند آنوقت ديگر نمي‌نشستيم كه پول برود و سراغش را هم نگيريم و يا اينكه بانك با پول مردم براي خودش ملك بخرد و آن را نگه دارد تا گران شود و بفروشد.

وي افزود: يك كشاورز 3 ميليون تومان وام مي‌گيرد اگر يك قسط آن عقب بيفتد خود او و همه ضامن‌هايش را احضار و پول را از آنها مي‌گيرند آنوقت يك فرد 110 ميليارد تومان به اسم كارخانه‌اش وام مي‌گيرد با آن پول ملك مي‌خرد و در كار ديگري اين پول را مورد استفاده قرار مي‌دهد وقتي كه به مديرعامل آن بانك مي‌گوئيم چنين كاري انجام شده و از اين فرد شكايت كن، مديرعامل شكايت نمي‌كند و مي‌گويد نمي‌خواهم مشتري‌ام از دست برود، آيا مشتري مهم است يا مردم؟

احمدي نژاد تصريح كرد:‌ من مي‌توانم به بانك‌ها بروم و بگويم ليست معوقات را بدهيد تا مشخص شود آن فردي كه 100 ميليارد تومان بدهي دارد و بدهي‌اش را نمي‌دهد، 300 ميليارد ديگر در ساير بانك‌ها دارد و در حال سود گرفتن از آن است، اگر سيستم بانكي اين‌ها را قطع كنند مي‌بينيد كه نه تنها منابع مالي ما كم نيست بلكه براي تقاضاهاي واقعي، به اندازه كافي منابع داريم كه مديريت خوبي براي آن انجام نشده است. حتي در همين راستا براي برداشت از حساب ذخيره ارزي خوشحال شدم كه مجلس راي نداد چون بيشتر تلاش مي‌كنيم تا منابع كمتري به هدر برود و بتوان از آن استفاده كرد.

احمدي نژاد بانكداري الكترونيك را نيز پايه كار پولي و بانكي دانست و اظهار داشت: بانك اطلاعات مشتريان بايد همواره جلوي چشم رئيس كل بانك مركزي باشد.

رئيس جمهور گفت‌:‌ اين‌ها مطالبات ملت ايران از سيستم بانكي است نه حرف احمدي نژاد؛ همه ما نوكر مردم هستيم و اگر درست عمل نكنيم،‌ خلاف قانون و خلاف شرع است.

رئيس جمهور در ابتداي سخنانش كه پس از سخنان مظاهري رئيس كل سابق بانك مركزي آغاز شد، اظهار داشت:‌ توديع و معارفه هميشه حال و هواي خاص خودش را دارد.

وي مظاهري را از دوستان خوب و خدمتگزار دانست و افزود: آقاي مظاهري حرف‌هاي خوبي زدند كه اكثر آنها جزو مطالبات بنده بوده است و البته بعضي از نظرات ايشان هم مخالفان جدي دارد و به نظرم رسيد كه آقاي داودي بايد تمهيدي بينديشد كه در جلسات كارشناسي فرصت كافي به همه براي اظهارنظر و بحث كارشناسي داده شود چون ظاهرا در جلسات كارشناسي فرصت لازم به ‌آقاي مظاهري نداده بودند.

حاشيه

- اولين سخنان مراسم توديع و معارفه رئيس كل بانك مركزي، طهماسب مظاهري بود. وي در ابتداي سخنانش گفت كه نمي‌خواهد گزارش كار بدهد و فقط مي‌خواهد چند نكته بيان كند كه بيان اين نكات به درازا كشيد. رئيس جمهور در ابتداي سخنانش به اينكه سخنان مظاهري به درازا كشيده اشاره كرد و گفت: ايشان 47 دقيقه صحبت كردند و اي كاش در اين زمان گزارش كار مي‌دادند.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.