تاريخ : | | نویسنده : shoraye5

ایسنا: مجري طرح «مطالعه شيوع كمبود ويتامين D در كودكان 9 تا 11 ساله تهراني و مقايسه اثر شير و آب ميوه غني شده با كلسيم، ويتامين D و مكمل كلسيم و ويتامين D» گفت: شيرهاي توزيعي در مدارس ارزش تغذيه‌اي لازم را ندارند.

دكتر تيرنگ نيستاني، دبير كميته آموزش و پژوهش انجمن تغذيه ايران گفت: اين طرح در سال 86 و با هدف بررسي وضعيت شيوع كمبود ويتامين D در فصل زمستان كه كمبود اين نوع ويتامين شايع‌تر است، انجام شد.

وي ادامه داد: به اين ترتيب با هماهنگي وزارت آموزش و پرورش، كودكان پايه چهارم و پنجم دبستان 6 مدرسه از 19 منطقه تهران و با رضايت والدين آنها، مورد بررسي قرار گرفته و سطوح ويتامين D، كلسيم، منيزيم، فسفر و آزمون‌هاي اختصاصي ديگر در مورد آنها انجام شد.

دكتر نيستاني با بيان اين كه اين طرح به طور كامل به اتمام نرسيده و مراحل پاياني را طي مي‌كند، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده به نظر مي‌رسد؛ شيوع كمبود اين ويتامين‌ها در دختران و پسران از 50 - 40 درصد هم بالاتر است.

وي با اشاره به طرح توزيع شير در مدارس به صورت يك روز در ميان گفت: بر اساس اين مطالعه، در آزمايش‌هاي انجام شده بر روي شيرهاي توزيعي در مدارس مورد مطالعه مشخص شد كه ميزان پروتئين موجود در آنها نيم درصد است، اين در حالي است كه پروتئين شير در حالت طبيعي 3 درصد است. همچنين مشخص شد كه كلسيم موجود در شيرهاي توزيعي مدارس 100 ميلي گرم است، در حالي كه ميزان كلسيم موجود در شير در حالت طبيعي بايد 130 تا 140 ميلي گرم در هر 100 ميلي‌ليتر باشد.

دبير كميته آموزش و پژوهش انجمن تغذيه ايران ادامه داد: بنابراين طرح توزيع شير در مدارس شايد از نظر فرهنگسازي و اصلاح الگوي تغذيه مفيد باشد، اما شيرهاي توزيعي در مدارس به ويژه با تواتر توزيعشان ارزش تغذيه‌اي لازم را ندارند.

وي افزود: بر اين اساس به كودكان پايه چهارم و پنجم در شش مدرسه انتخاب شده (3 مدرسه پسرانه و 3 مدرسه دخترانه) و با فرمول ارايه شده در اين طرح، هر روز يك پاكت شير توزيع مي‌شد كه در هر پاكت، 200CC شير حاوي 500 ميلي گرم كلسيم و 100 واحد ويتامين D بود. شربت‌هاي آب پرتقال نيز به همين ترتيب با 500 ميلي گرم كلسيم و 100 واحد ويتامين D غني‌ شدند. به اين ترتيب در گروهي از دانش‌آموزان شير غني شده، در گروهي شير ساده، گروهي آب پرتقال غني شده و در گروه ديگر آب پرتقال معمولي همراه با قرص كلسيم و ويتامين D توزيع شد.

دكتر نيستاني افزود: پس از گذشت دو ماه از توزيع اين مواد، نمونه‌گيري از كودكان آغاز شد. اين طرح در ابتدا با حدود 600 كودك آغاز شد و حدود 540 كودك مطالعه را به پايان رساندند. در نهايت مشخص شد كه مصرف قرص كلسيم و ويتامين D، از آنجا كه دوز بالاتري داشته، در كاهش شيوع كمبود موثرتر بوده است. آب پرتقال و شيرغني شده نيز در مقايسه با انواع معمولي آنها موثر بوده و توانستند ميزان ويتامين D را افزايش دهند اما اين افزايش كافي نبود.

دبير كميته آموزش و پژوهش انجمن تغذيه ايران با تاكيد بر لزوم انجام مداخلات صحيح و اصولي در تغذيه كودكان گفت: در صورتي كه بر روي تغذيه كودكان مداخله‌اي انجام مي‌شود، ابتدا بايد از كيفيت ماده غذايي مطمئن بود. همچنين كنترل كيفيت مواد غذايي ارايه شده، ضروري است. از طرف ديگر اگر قرار است اين مداخلات موثر واقع شود، بايد به صورت مستمر صورت گيرد و انجام آن به صورت يك روز در ميان كفايت نمي‌كند.

دكتر نيستاني بحث غني‌سازي مواد غذايي را بسيار مهم و تخصصي عنوان كرد و گفت: ارتقا سلامتي و پيشگيري از بروز بيماري‌ها همواره مد نظر بوده و بر آن تاكيد مي‌شود. مواد غذايي نيز در ارتقا سلامتي نقش مهمي دارند. با وجود آن كه پيشگيري از بيماري‌ها هزينه‌بر است اما مي‌تواند به صورت چشمگيري هزينه‌هاي درمان را كاهش دهد.

مجري طرح «مطالعه شيوع كمبود ويتامين D در كودكان 9 تا 11 ساله تهراني و مقايسه اثر شير و آب ميوه غني شده با كلسيم، ويتامين D و مكمل كلسيم و ويتامين D» در پايان گفت: مطالعه اثربخشي غني‌سازي بويژه با ويتامين ‌D و كلسيم نيازمند تحقيقاتي حداقل يك ساله است كه در طرح مذكور به دليل محدوديت‌هايي از جمله محدوديت‌هاي مالي، امكان آن وجود نداشت.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.