فارس: «حسن فتحي» با بيان اين كه «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت، گفت: تفاوت هنرمند با سياستمدار اين است كه سياستمدار با انتخابات جايگاهش عوض مي‌شود.   نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ كه قسمت پاياني آن شب گذشته -هشتم ارديبهشت ماه- از شبكه اول سيما پخش شد، امروز با حضور حسن فتحي (كارگردان)، اسماعيلي عفيفه (تهيه كننده)، محمدرسول صادقي (روابط عمومي) و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در خانه هنرمندان برگزار شد.

* سريال ما اداي دين به فيلمفارسي نبود
بنا بر اين گزارش در اين نشست از حسن فتحي سوال شد كه آيا اين سريال اداي ديني به فيلم فارسي‌هاي قديمي است كه حسن فتحي در پاسخ گفت: يكي از خصوصيات جامعه مدني اين است كه هنرمندان بتوانند با فراغ بال آثارشان را بسازند و منتقدان هم با خيال راحت ديدگاه‌هاي خود را بيان كنند و يك ساز و كار طبيعي است و در اين حال كه به يكديگر احترام مي گذاريم حق آنهاست كه انتقاد كنند در عين حال ما ديدگاه‌هاي خاص خودمان را داريم.
وي افزود: تا جايي كه به من و عوامل برمي‌گردد سريال «اشكها و لبخندها»‌ اداي دين به فيلمفارسي نيست و فكر مي‌كنم اگر دوستان تمام قسمت‌هاي سريال را به طور كامل مي‌ديدند آن هم يك سريال كه فقط 11 قسمت بود احتمال داشت كه در اين قضاوت تجديدنظر كنند.

* «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشكها و لبخندها»‌ در پاسخ به اين سوال كه فضاي انتخاباتي حاكم بر جامعه چقدر بر ساخت اين سريال تأثير گذاشت اظهار داشت: تفاوت هنرمند با سياستمدار اين است كه سياستمدار با انتخابات جايگاهش عوض مي‌شود اما هنرمندان اگر كارشان را درست انجام دهند در قلب مخاطبان جاي دارند و با ده‌ها انتخابات هم جابه جا نمي‌شود و من مطلقا خودم را سياستمدار نمي‌دانم و وفادار به جامعه خود هستم.
وي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اين كه برخوردي با اراذل و اوباش در سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ به مسئله طرح امنيت اجتماعي و تأثير مثبت آن ربط داشت نيز تصريح كرد: فكر نمي‌كنم چنين قدرتي داشته باشم. فكر مي‌كنم تأثير كار متعلق به فضاي هنري آن است. كار هنرمند كار فرهنگي است ما نمي‌توانيم از شكل و شمايل فرم و ادا و اصول شتابزاده جلوگيري كنيم بايد به مضامين هم توجه كنيم در يك سريال بايد با صبر و حوصله قصه را دنبال كرد و در واقع يك سريال مانند كتابي 400 الي 500 صفحه‌اي است كه براي قضاوت صحيح در مورد داستان و تفكر نويسنده تمام آن را با حوصله و دقت بخوانيم. خوشبختانه اين روزها تكنولوژي هم هست و مي‌توان سريال را ضبط كرد و بعدا ديد همچنين سي‌دي آن هم منتشر مي‌شود و با حوصله مي‌توان درباره آن اظهار نظر كرد.

* در هيچ‌كدام از كارهايم كم‌فروشي نكردم
«حسن فتحي» درباره تغيير پايان سريال و تصويربرداري مجدد آن نيز اظهار داشت: مخاطبان عادي خيلي خوب تفاوت ژانرها را پذيرفتند در حالي كه اصحاب فن تصور مي كنند كه آثار تراژيك و ملودرام ارزش بالاتري نسبت به آثار كميك دارند و در حقيقت كمدي برايشان درجه 2 محسوب مي‌شود. من شخصا با عرض ارادت به دوستان اين ديدگاه را قبول ندارم.
هر گل بوي خودش را دارد. هر ژانري كه در تاريخ نمايش ماندگار شده قطعا ارتباطي با طبيعت داشته است و اگر طبيعت و چهار فصل را معادل‌سازي كنيم مي بينيم كه كمدي فصل بهار است و تراژدي فصل زمستان. كمدي سازهاي معروف از رنگ‌هاي بهاري استفاده مي‌كنند و وقتي اين همه معنا در ژانر كمدي نهفته است نمي‌توانيم بگوييم كه اين ژانر درجه 2 محسوب مي‌شود.
وي با بيان اين كه من در هيچ كدام از يك آثارم كم‌فروشي نكرده‌ام، اظهار داشت: اگر حرص و جوشي خورده‌ام براي همه كارهايم بوده است و دوستاني كه در كنارم بوده‌اند مي‌دانند كه من با چه وسواس، شور و اشتياقي سعي كردم اين سريال را بسازم. هرچند مي‌دانم بسياري از مخاطبان دوست دارند من را در قالب شب دهم، مدار صفر درجه و پهلوانان نمي‌ميرند، ببينند. من اشاره مي‌كنم به دعاي شريعتي كه گفت: «خدايا كمك كن من هماني باشم كه خودم مي خواهم نه ديگران.»
كارگردان سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ در ادامه سخنان خود به تأثير كمبود زمان در كيفيت سريال اشاره و گفت: ما با يك ماه و نيم تأخير كار را شروع كرده و بسيار هم با سرعت كار مي‌كرديم. حتي روز سال تحويل هم در شهرك سينمايي بوديم. تلخ‌ترين خاطره‌ام ديدن اشك‌هاي مديرتصويربرداري‌ام بود كه در 30 سال زندگي زناشويي براي اولين بار سال تحويل دور از خانواده‌اش بود. ما حتي سال تحويل هم ايستاديم و كار كرديم و اول عيد فقط 6 قسمت كار براي پخش آماده بود و زماني كه پخش سريال به 15 فروردين موكول شد سعي كرديم كار را با آرامش انجام بدهيم. ما فيلمنامه كامل نداشتيم و من به همراه آقاي عفيفه و عليرضا نادري و عليرضا كاظم پور مي‌نشستيم و رايزني‌هايي مي‌كرديم تا كار را به بهترين شكل بسازيم.

* تصويري دقيق و روشني از فينال كار نداشتيم
حسن فتحي درباره پايان كار نيز گفت: ما تصوير دقيق و روشني از پايان سريال نداشتيم و نهايتا در يك گفت‌وگو به اين پايان كه شما ديديد رسيديم.
وي درباره اين كه بيش از اين گفته بود ديگر كار مناسبتي انجام نمي‌دهد، اظهار داشت: به شخصه قلبا علاقه‌مند بودم كه در سري كارهاي مناسبتي كه داشتم يك كار مناسبتي براي نوروز نيز داشته باشم به همين دليل عليرغم همه مخاطراتي كه وجود داشت پذيرفتم تا كار را انجام دهم.

* فشار بيروني‌ها به صداوسيما كار ما را هم مختل مي‌كرد
«حسن فتحي» در پاسخ به سؤال ديگري پيرامون جرح و تعديل‌هاي صورت گرفته در سريال نيز گفت:‌ اين كار نسبت به ميوه ممنوعه جرح و تعديل كمتري داشت. به عنوان فردي كه 20 سال از جواني و زندگي‌اش را گذاشته و كارگرداني كه عليرغم حضور در سينما همواره تلويزيون برايم يادآور بسيار از خاطرات شيرين است بايد بگويم صدا و سيما رسانه‌اي است كه ارتباط فراگيري با آحاد مختلف جامعه دارد و بايد به سلايق و علايق مختلف رسيد.
وي ادامه داد: كار سختي است كه بتوان در يك كار تلويزيوني با تمام آحاد جامعه ارتباط همه‌گير و يكساني برقرار كرد هرچند برخي از اعتراضات از سر دلسوزي است اما مي‌خواهم بگويم دوستاني كه از بيرون صداوسيما فشارهايي بر مديران صدا و سيما مي‌آوردند باعث مي‌شد تا فشاري هم به ما وارد شود. استرس و اضطرابي كه در بيرون وارد مي‌شد به ما منتقل مي‌شد من فكر مي‌كنم بايد كمي به هم اعتماد كنيم و با حسن نيت بيشتري با يكيگر ارتباط برقرار كنيم.
كساني كه به ديانت من و تهيه كننده شك دارند به ديانت مسئولان صدا و سيما كه شك ندارند. به نظر من فشارهايي كه از بيرون به مسئولان وارد مي‌شود بايد كمتر شود تا ما هم با آرامش و امنيت خاطر بيشتري آثار خود را توليد كنيم.

* اعترافات حسن فتحي پيرامون سريال «شب دهم»‌
حسن فتحي در ادامه نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشكها و لبخندها»‌ گفت: بعد از 8 سال مي‌خواهم اعترافاتي پيرامون سريال شب دهم داشته باشم. اين سريال در طول 8 سال توانست نظر مخاطبان خود از عام تا خاص و طبقات مختلف جامعه را جلب كند. همه از اين سريال به عنوان يك سريال مناسب و خوب ياد مي‌كنند. اما جالب اين است كه بدانيد تصويب يا عدم تصويب فيلمنامه شب دهم فقط به يك مو بند بود.
وي ادامه داد: يادم نمي رود كه در سال 80 كه فيلمنامه را ارائه دادم برخي از دوستان در شوراي نظارت موضع‌گيري وحشتناكي داشتند و معتقد بودند مضمون اين سريال بد و مفسده است. حتي خبر داشتم كه آن جلسه به تشنج كشيده شده بود و عده‌اي مخالف و عده‌اي موافق بودند و كار به جايي كشيد كه آن زمان مدير وقت شبكه دو نفر را به عنوان حكم قرار داد تا حكم نهايي را درباره ساخت يا عدم ساخت اين سريال ارائه دهند.
فتحي تصريح كرد: از سر لطف پروردگار و خوش اقبالي من اين دو طرف حكم دادند كه سريال خوب است و قابليت طنز دارد. آن زمان هم مسئولين وقت صدا و سيما در تشنج بودند اما وقتي سريال پخش شد چه اتفاقي افتاد؟ همه حمايت كردند. مردم رسانه‌هاي مختلف با ديدگاه‌هاي مختلف حتي از حوزه علميه قم نيز از اين سريال حمايت كردند. اما من يادم نمي رود كه تصويب وعدم تصويب ساخت اين سريال به يك مو بند بود و بعد تأسف خوردم كه در اين 20 الي 30 سال چند فيلم خوب بوده كه به دليل اعمال سليقه ساخته نشدند و بسياري از فيلمنامه هاي خوب تصويب نشدند.
وي ادامه داد: اگر «شب دهم» ساخته نمي‌شد آيا مخاطبان را از يك سريال خوب بي‌بهره نمي‌كرديم؟ خدا مي‌داند از اين كم‌لطفي‌ها چقدر شده است. من از پشت كوه نيامدم و تازه به تلويزيون وارد نشده‌ام. يك مقدار با وسعت نظر بيشتر و اعتماد و ظرفيت بيشتر با آثاري كه در صدا و سيما توليد مي‌شود برخورد كنيم.
درحال حاضر در بيشتر خانه‌ها ماهواره است و خيلي ساده است كه اگر يك سريال نتواند مخاطبان خود را جلب كند آنها به سراغ ماهواره مي‌روند. در روزگاري به سر مي‌بريم كه تكنولوژي آمده است. مي‌توان با ساير رسانه‌ها رقابت كرد اما نمي‌توان آنها را حذف كنيم و همين حيطه طي سه چار سال اخير سطح سريال‌ها بالاتر رفته و مخاطبان ما بيشتر پاي آثار خودمان مي‌نشينند.

* ساخت سريال «شب دهم» به سفارش قلبم بود
كارگردان سريال‌هايي نظير شب دهم و مدار صفر درجه درباره شايعاتي مبني بر سفارشي ساخته شدن مجموعه تلويزيوني «شب دهم» گفت: خيلي ها فكر مي‌كنند سريال شب دهم سفارشي ساخته شده است و حتي احمد طالبي‌نژاد آن زمان در ماهنامه فيلم گفت: اين سريال سفارشي ساخته شده اما اين به سفارش قلب من بود.

* نظر مسئولان در پايان‌بندي سريال تأثير داشت
فتحي در پاسخ به اين سوالي كه آيا پايان بندي سريال بر اساس واكنش مسئولان تغيير پيدا كرد اظهار داشت:‌ كسي به ما پايان بندي را ديكته نكرد من خودم به اين پايان بندي رسيدم اما مسئولان صدا و سيما نيز نكاتي را در نظر داشتند كه ما آنها را لحاظ كرديم و مانند برخي از سريال‌ها نبود كه پايان را بر مبناي نظرات مردم مي‌سازند چون ما فقط 11 قسمت سريال داشتيم.
وي تصريح كرد: يك سري جرح و تعديلها رخ داد كه مربوط به چند كليپ بود كه ساخته بوديم و فقط يكي از‌ آنها پخش شد و فكر مي‌كنم پخش آنها هيچ مشكلي ايجاد نمي‌كرد و اگر نسبت معنايي بين قصه سريال و اين چند كليپ برگزار كنيم پخش آنها بلامانع است. ما سه كليپ ساخته بوديم كه يكي پخش شد ديگري اصلا پخش نشد و سومي با تصوير جديد و صداي همان قبلي پخش شد.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.