دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در زمينه‌ بهره‌وري نياز به انقلاب ديگري داريم كه البته محور آن سياسي نيست.

به گزارش ايسنا محسن رضايي در همايش بهره‌وري و برنامه پنجم توسعه با تبريك پيروزي بزرگ ملت ايران در آزادسازي خرمشهر و با بيان اين‌كه " مساله بهره‌وري به حق يكي از مهمترين مسائلي است كه در رسيدن به چشم‌انداز بايد به آن توجه كنيم" افزود: اگرچه در چشم‌انداز 1404 مسائلي چون توسعه‌يافتگي، تعالي و تبديل شدن ايران به قدرت اول اقتصادي و منطقه‌اي وجود دارد و مطالعات نشان مي‌دهد كه ما مي‌توانيم به اين اهداف برسيم اما ما يك حلقه مفقوده‌اي داريم.

وي خاطر نشان كرد: در ايران نمي‌توانيم از منابع انساني، عمر و زمان، جمعيت، مذهب، نظام اسلامي، استقلال، آزادي و موقعيت ژئوپلتيك‌مان به خوبي استفاده كنيم و هنوز در اين رابطه راه‌حل سريع و كم‌هزينه‌اي را پيدا نكرده‌ايم.

وي با بيان اين‌كه " فهم و درك جمعي در اين راستا همچنين مديريت، برنامه‌ريزي و اجراي عمومي آن در ايران طولاني و همراه با اصطكاك و چالش است و اين شكل در تمامي سطوح جامعه و دولت وجود دارد" پروسه شناخت مساله، سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و اجرايي كردن در كشورمان را طولاني خواند و خاطرنشان كرد: اگر بهره‌وري ملي به معناي ميزان بهره‌مندي و برخورداري يك ملت از هر واحد عمر باشد، آن وقت ما ايرانيان نمي‌توانيم از منابع و عمرمان به خوبي استفاده كنيم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‌كه " علت اساسي عقب‌ماندگي ما، بهره‌وري پايين در كشور در تمامي سطوح و ابعاد است" اظهار كرد: بهره‌وري پايين باعث شده حركت ما كند شود. در اين راستا توسعه‌ تدريجي مشابه كشورهاي غربي و توسعه‌ شتابان مشابه كشورهاي شرقي را مي‌توان دو راه‌حل شناخته شده در اين ميان عنوان و اظهار كرد كه اگر بخواهيم مدل توسعه‌ غربي را طي كنيم 100 سال ديگر توسعه و تعالي در ايران طول مي‌كشد و اگر بخواهيم مدل توسعه شرقي را طي كنيم به اندازه‌ 40 سال اين توسعه طولاني خواهد شد.

وي تقويت فهم و معرفت جمعي از مسائل، تفسير درست از دين در امر توسعه و تعالي، فرهنگ‌سازي متناسب با توسعه و تعالي و مشاركت نخبگان و اجماع آنان در امر توسعه را در مساله بهره‌وري در سطح ملي حائز اهميت دانست و اظهار كرد: در سطح و بعد اقتصادي نيز محيط كسب و كار الگوي مديريتي و استقلال بودجه‌هاي دولت از نفت بايد مورد توجه قرار بگيرد.

وي همچنين گفت: تقسيم كار منطقه‌اي و آمايش سرزمين و فدراليسم اقتصادي در سطح منطقه‌اي مهم است و ما در سطح ادارات و بخش‌ها نياز به نهضت بهره‌وري داريم. ضمن اين‌كه در سطح خرد نيز بايد كالاهاي داخلي را رقابتي كنيم و زنجيره‌ بازار را مجددا مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم.

رضايي با تاكيد بر اين‌كه " پيشرفت در هر كدام از اين سطوح باعث جلو رفتن ما خواهد شد" گفت: ما در حد خودمان در امر سياست‌گذاري كارها را شروع كرده‌ايم ولي بايد به مرحله‌ برنامه‌ريزي و اجرا وارد شويم.

وي با بيان اين‌كه " ما در اين راستا نياز به انقلاب ديگري داريم كه البته محور آن سياست نيست" تاكيد كرد: نبايد اين همه انرژي‌ها صرف سياست شود و اين امر خود يكي از آسيب‌هاي جدي است كه ما بخواهيم امر توسعه را تنها به سياست منوط بدانيم. اگر مي‌خواهيم به الگوي توسعه شتابان برسيم بايد در بسياري از كاركردها و فرآيندها تجديدنظر اساسي داشته باشيم.

وي تاكيد كرد: ما نياز به انقلاب ديگري داريم كه محور آن اجتماعي و اقتصادي و البته لازمه‌ آن تحول فرهنگي، علمي و اصلاحات سياسي است.

همايش ملي بهره‌وري و برنامه پنجم توسعه از سوي انجمن بهره‌وري ايران و مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي برگزار شده است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.