تاريخ : | | نویسنده : shoraye5
                
محمدجعفر عبدی در الف نوشت:

رئیس‌جمهور وعده داده بود که با اجرای برنامه‌های دولت در بحث هدفمندی یارانه‌ها از فروردین‌ماه امسال شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود، وعده‌ای که خبری از آن نشد و احمدی‌نژاد نیز به روی خود نیاورد که چنین وعده‌ای داده است.

يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ احمدی‌نژاد در سخنراني در حضور حدود ۲۰۰ نماینده ملت در مجلس جهت اخذ رأي اعتماد به علی اکبر صالحی به عنوان وزير پيشنهادي امورخارجه، با تمسخر افرادی که نسبت به تورم‌زا بودن هدفمندی یارانه‌ها هشدار داده بودند، وعده داد که از فروردین‌ماه کاهش قیمت‌ها آغاز شود.

آن روز احمدی‌نژاد بیش از آن که برای دفاع از صالحی سخن بگوید، بخش قابل توجهی از وقت نطق خود را صرف بیان فواید هدفمندی یارانه‌ها و برنامه‌های جامع دولت در این زمینه کرد. احمدی‌نژاد در زمینه فواید زودهنگام طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: «بدانيد به طور متوسط ما بيش از پيش‌‌بيني (بيش از ۲۰درصد) در همين گام اول در بخشهاي گوناگون انرژي با صرفه‌جويي ملي مواجه‌ايم. اين يك اتفاق بزرگ و يك حادثه است. آرزو بوده است.»

او همچنین با حالت تمسخرآمیز درباره انتقادات نسبت به تبعات طرح هدفمندی یارانه‌ها بویژه اثرات تورمی آن گفت: «ديدم بعضيها مقاله مي‌نويسند. آن كساني كه از اول هم نمي‌خواستند اين كار به دست اين مجلس و اين دولت انجام شود، مردم را به فقر و بحران وعده مي‌دهند. اين اشتباه است. واقعيت ندارد. شما مي‌دانيد و ملت ايران هم بداند. يك موقعي مي‌گفتند كه اين طرح اولش خيلي بد است، ولي بعد خوب مي‌شود. حالا كه اولش خيلي خوب شده مي‌گويند بعدش بد مي‌شود. من به شما اطمينان مي‌دهم، كه شما اين اطمينان را داريد، به فضل الهي هر روز كه بگذرد وضع بهتر خواهد شد.»

در حالی که فشارهای تورمی هدفمندی یارانه‌ها در مدت هشت ماهی که از اجرای آن می‌گذرد، هیچ‌گاه متوقف نشده، احمدی‌نژاد آن روز وعده داد که «تازه كاهش قيمتهاي ما از فروردين آغاز مي‌شود، چون ما معمولاً آخر سال تزريق پول داريم. پاداشها داده مي‌شود، باقيماندة طلب پيمانكاران داده مي‌شود، اصلاحية بودجه مي‌آيد، مي‌رويم در پرداختها و پايان سال پرداختهاي ما بيشتر است و مالياتها و درآمدها وصول مي‌شود و خرج مي‌شود. هجوم به بازار هم وجود دارد كه تازه الان قيمتها كنترل شده است. ان‌شاءالله از فروردين ماه تازه بركات اين طرح خودش را نشان خواهد داد.»

متاسفانه آقای رئیس‌جمهور از این دست وعده‌ها بسیار داده‌اند، اما گویا با هدف پاک کردن این وعده‌ها از اذهان عمومی هر از چندی، وعده‌های جدیدی مطرح می‌کنند و منتقدان را متهم می‌سازند. مؤید این قضیه نیز اظهارات وی در نشست خبری ۱۷ خرداد بود. با این که در خردادماه محقق نشدن وعده احمدی‌نژاد مبنی بر کاهش قیمت‌ها محرز شده بود، وی مجددا ترجیح داد با هجمه و تمسخر منتقدان سیاست‌های دولت، کار خود را پیش ببرد.

وی با ملقب کردن منتقدان به «افراد کوته‌بین» گفت: «تعجب‌آور است كه عده ‌معدودي كه مدام از وجود ضعف در كشور اظهار خوشحالي مي‌كنند چطور جزء ملت بزرگ ايران شدند؛ كه البته تعداد آنها بسيار معدود است و از اينكه ضعفي در برخي از اقدامات دولت پيدا مي‌شود شادمان مي‌شوند حتي اگر ضعفي هم وجود نداشته باشد به قدري يك موضوع را تكرار مي‌كنند تا اين ضعف اتفاق بيفتد و سپس به واسطه آن به دولت فشار بياورند.... هنگامي كه دولت خواست تا اين طرح را اجرا كند، هجمه‌هاي فراواني مبني بر تورم ۷۰ درصدي و ايجاد بحران در كشور عليه دولت به راه افتاد و حتي با انتشار اخبار كذب مبني بر تعطيلي كارخانجات به دنبال هجمه عليه دولت و ناموفق جلوه دادن طرح هدفمند كردن يارانه‌ها هستند اما اينگونه اقدامات و اخبار اهميتي ندارد.... در ابتداي اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها عده‌اي بودند كه نظر كارشناسي آنها اين بود كه به محض اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها جامعه ملتهب مي‌شود اما آنچه در واقعيت اتفاق افتاد خلاف آن بود.... تغييرات جزئي در قيمت‌ها در چارچوب پيش‌بيني‌هاي كارشناسانه صورت گرفته و موضوع مسكن مهر به عنوان مُسكني براي كنترل قيمت مسكن ادامه دارد.... دولت به دنبال آن است كه وضع ثابت و پايداري در قيمت مسكن به وجود آورد زيرا همانطور كه در اين بخش شاهد كاهش قيمت بوديم در ادامه آن در بخش اجاره‌ها هم اين كاهش بوجود خواهد آمد.»

اظهارات فوق نیز صرفا وعده‌های محقق‌نشده تازه‌ای درباره کاهش قیمت مسکن و اجاره‌ بود که تاکنون کاملا وارونه محقق شده است.

در هر صورت، آن وعده رئیس‌جمهور در حالی مطرح شد که از ابتدای سال جاری نه تنها قیمت‌ها کاهش نیافته، بلکه روند صعودی قیمت‌ها بویژه کالاهای اساسی و اقلام خوراکی و مسکن آنقدر شدید شده که دولت را به سرپوش گذاشتن بر آمار تورم، وادار کرده است. دو ماه است که به بهانه بازی نمایشی این که کدام نهاد (مرکز آمار یا بانک مرکزی) مسئول ارائه آمار تورم است، از ارائه رقم دقیق و جزئیات رشد قیمت‌ها خودداری می‌شود. مطمئنا در صورت انتشار ریز آمار تورم، مشخص خواهد شد که متوسط قیمت اقلام خوراکی و مسکن تا چه حد نگران‌کننده‌ای افزایش پیدا کرده است. اما دولتی که منتقدان را به همه چیز متهم می‌کند، در قضیه پنهان کردن آمار نیز دست پیش را گرفته است.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.